You Tube Oleo-Mac Facebook Oleo-Mac
SKLEP ONLINE
Strona glówna » e-pedia » Słowniczek indeks

Słowniczek indeks

 • &
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • Q
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • W
 • Z

&

Łożysko
Element konstrukcyjny zmniejszający tarcie w kołach. Koła zamontowane na łożyskach gwarantują długotrwałe, sprawne funkcjonowanie, nawet na najbardziej nierównym terenie.

Świdry glebowe
Maszyny, służące do przygotowywania w glebie otworów różnej średnicy pod rośliny, różnego rodzaju wsporniki czy pale, a także latarnie uliczne.

Powrót na górę

A

Automat System
System, który zatrzymuje pracę noży w momencie napełnienia kosza.

Automatyczna pompa olejowa
Uruchamiana za pomocą zębatki ślimakowej, nie podaje oleju na biegu jałowym, tylko podczas cięcia, a tym samym zapobiega stratom oleju, redukuje zanieczyszczenie środowiska.

Powrót na górę

B

Bezwładnościowy hamulec łańcucha
Zatrzymuje łańcuch w przypadku odbicia. Aktywowany ręcznie za pomocą dźwigni lub automatycznie, na skutek działania siły bezwładności.

Boczny napinacz łańcucha
Urządzenie, które ułatwia napinanie łańcucha.

Burn Right
Znak firmowy nowych silników Emak, które charakteryzują się parametrami zgodnymi z wymaganiami obowiązujących norm Euro 2 (dotyczących poszanowania środowiska naturalnego).

Powrót na górę

C

Carving bar
Prowadnica zaprojektowana do prac wymagających precyzyjnego cięcia, takich jak szczepienie roślin, prace dendrochirurgiczne przy leczeniu schorzeń czy uszkodzeń roślin.

Change Over system
System, który zamyka kanał wyrzutowy i umożliwia szybkie przestawienie maszyny z funkcji rozdrabniania na funkcję zbierania trawy za pomocą poręcznej dźwigni.

Ciśnieniowy wtrysk impulsowy
Doprowadzenie paliwa do komory spalania silników dwusuwowych metodą wtrysku, w której ciśnienie w skrzyni korbowej wykorzystywane jest do dostarczania mieszanki paliwa bezpośrednio do cylindra silnika.

Cyfrowa cewka zapłonowa
Generuje wysokie napięcia prądu, który po dotarciu do świecy zapłonowej tworzy iskrę inicjującą zapłon.

Cylinder
Element konstrukcyjny silnika, w którym następuje ruch wzdłużny tłoka; miejsce w którym następuje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej.

Powrót na górę

D

Deck
Korpus kosiarki do trawy, może być wykonany z tworzyw sztucznych (propylenu lub ABS), aluminium lub stali.

Dmuchawy/Odkurzacze
Skuteczne narzędzia do sprzątania wszelkich powierzchni z liści gałązek i innych drobnych zanieczyszczeń.

Dyferencjał z blokadą
Mechanizm różnicowy, pozwala dwóm kołom na jazdę w różną prędkością. Samoblokujący mechanizm różnicowy zapewnia przyczepność niezależnie od rodzaju podłoża oraz podczas pracy na zboczach.

Powrót na górę

E

Easy on
System łatwego rozruchu, umożliwiający uruchomienie urządzenia bez odrzutów oraz przy minimalnej ilości pociągnięć linki rozrusznika.

Powrót na górę

F

Filtr powietrza
Element, który chroni silnik, zapobiegając przedostawaniu się kurzu do cylindrów.

Filtr samoczyszczący
Specjalna konstrukcja filtra powietrza współpracująca z podstawą specjalnej konstrukcji zmniejszają potrzebę czyszczenia i konserwacji.

Powrót na górę

G

Gałka
Dźwignia, która umożliwia zmianę wysokości cięcia maszyny.

Gaźnik
Część silnika spalinowego, w którym wytwarzana jest mieszanka paliwowo-powietrzna dostarczana do komory spalania.

Glebogryzarki
Służą do przygotowania gleby pod zasiew.

Powrót na górę

H

Holding
Holding, jest korporacją, zazwyczaj prywatną, grupującą inne firmy, którymi zarządza i które kontroluje.

Home plus
Urządzenia dla użytkownika prywatnego przeznaczone do pielęgnacji ogrodu, strzyżenia żywopłotów oraz do majsterkowania. Ich cechą charakterystyczną jest lekka i kompaktowa konstrukcja, maksymalnie ułatwiająca pracę operatorowi. Łatwość uruchomienia, obsługi i konserwacji sprawia, że urządzenia te idealnie nadają się do prywatnego użytku w domu.

Powrót na górę

I

ISO 14001
Jeden ze standardów ISO, stosowany w zakresie ochrony przyrody. Certyfikat ten pokazuje, że dana organizacja posiada system zarządzania, który pozwala jej kontrolować wpływ swojej działalności na środowisko, a także to, że firma jest zaangażowana w ochronę środowiska i dalszy jej rozwój dokonywał się będzie z poszanowaniem zasobów naturalnych.

ISO 9000
Międzynarodowa norma określająca wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji w odniesieniu do procesów korporacyjnych w celu podnoszenia skuteczności, efektywności, jakości świadczonych usług oraz zwiększenia satysfakcji klientów.

Powrót na górę

K

Korbowód
Jest częścią mechanizmu korbowego, umożliwiającą zamianę ruchu posuwisto-zwrotnego na ruch obrotowy.

Kosiarki
Maszyny przeznaczone do pielęgnacji trawy za pomocą noży umieszczonych na jej spodzie, które można ustawić na różnych wysokościach określając wysokość cięcia. Mogą być używane do prac w ogrodach różnej wielkości: pchane (bez napędu) do małych ogródków i kosiarki z napędem do dużych ogrodów.

Kosiarki do zarośli/kosiarki bijakowe
Maszyny przeznaczone do prac na zarośniętych, zaniedbanych terenach: koszenia długiej, grubej trawy, czyszczenia zarośli, poboczy i rowów.

Kosy spalinowe
Urządzenia zaprojektowane specjalnie do takich prac jak przycinanie krawędzi trawnika, koszenie chaszczy, krzewów, także w trudno dostępnym dla kosiarki terenie (np. w rowie).

Kosz
Pojemnik, w którym gromadzona jest skoszona trawa. Pojemność kosza wpływa na zdolność gromadzenia ściętej trawy i czas pracy pomiędzy opróżnianiem.

Powrót na górę

L

Lift Starter
Układ, który automatycznie wyłącza ssanie po naciśnięciu dźwigni gazu.

Linka rozrusznika
Uchwyt połączony z rozrusznikiem używany do uruchamiania silnika.

Powrót na górę

M

Mieszanka
Mieszanka oleju smarującego i paliwa, zwykle stosowana w silnikach dwusuwowych. Jest ważna, ponieważ smaruje elementy mechaniczne silnika i stanowi źródło energii.

Mulching
System rozdrabniania ściętej trawy na drobne cząstki, które następnie są rozrzucane równomiernie po trawniku.

Multimate
Połączony system Multimate składa się z jednostki napędowej oraz akcesoriów, które w niezwykle prosty i szybki sposób można podłączyć. Dostępne akcesoria: kosa spalinowa, przycinarka, dmuchawa, nożyce do żywopłotu, nożyce do żywopłotu na wysięgniku i okrzesywarka.

Myjki wysokociśnieniowe
Urządzenia idealne do prac porządkowych wokół domu, w ogrodzie, także do czyszczenia samochodów i maszyn rolniczych.

Powrót na górę

N

Napęd kosiarki
Kosiarki pchane (bez napędu), do obsługi mniejszych terenów, oraz kosiarki samobieżne do większych powierzchni.

Napięcie i częstotliwość
Parametry określające rodzaj zasilania potrzebnego do pracy urządzeń elektrycznych.

Napinacz łańcucha
Wykorzystywany po każdych 30 minutach pracy, pozwala regulować napięcie łańcucha za pomocą wkrętaka, bez konieczności demontażu jakichkolwiek elementów. Prawidłowy naciąg uzyskuje się, gdy łańcuch można odciągnąć kilka milimetrów od prowadnicy.

Nożyce do żywopłotów
Urządzenia przeznaczone do cięcia żywopłotów i krzewów, w celu nadania żywopłotom określonego kształtu lub ich pielęgnacji i ochrony.

Powrót na górę

O

Obrotowa rękojeść
Rękojeść ustawiana w 3 pozycjach, co 90°, ułatwia pracę, zapewniając wygodę operatora nawet w pobliżu ścian.

Obudowa
Metalowa osłona, która chroni elementy silnika.

Ogranicznik głębokości
W przypadku pił łańcuchowych, element ogniwa tnącego regulujący maksymalną głębokość zagłębiania się ogniwa w obrabianym materiale.

Okrzesywarki
Urządzenia przeznaczone do przycinania gałęzi drzew na wysokościach bez konieczności korzystania z drabin czy podnośników mechanicznych.

Opryskiwacze
Urządzenia ciśnieniowe przeznaczone do oprysków roślin i warzyw w sadach, warzywniakach, itp.

Opryskiwacze turbinowe
Maszyny przeznaczone do nawożenia i opryskiwania upraw, małych plantacji i szkółek. Mogą być wykorzystywane do rozpylania środków w płynie lub w proszku.

Oryginalne części zamienne oraz akcesoria firmy Emak
Oryginalne części zamienne oraz akcesoria, które zostały wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości tak, aby zagwarantować optymalną pracę urządzenia oraz najwyższą trwałość.

Otrząsarki
Profesjonalne urządzenia przeznaczone do mechanicznego zbioru oliwek i innych owoców. Kilka razy bardziej wydajny niż metody ręczne.

Powrót na górę

P

Partnerstwo
Współpraca między dwoma lub więcej przedsiębiorstwami, regulowana stosownymi umowami, koncentrująca się na jednym lub kilku wspólnych lub komplementarnych projektach, które obejmują różnego stopnia integrację między członkami przedsiębiorstw uczestniczących w programie.

Pasek napędowy
Pasek napędowy jest elementem przenoszącym napęd pomiędzy kołami pasowymi stanowiący elastyczne, lecz stałe połączenie pomiędzy obracającymi się wałami.

Pilarki łańcuchowe
Urządzenia służące do cięcia drewna, do wycinki, mogą być także stosowane do przycinania gałęzi i pielęgnacji drzew i krzewów.

Pluscut
Wielofunkcyjna kosiarka z funkcją zbierania i rozdrabniania trawy (skoszona trawa jest dokładnie rozdrabniana i rozrzucana równomiernie po trawniku).

Pompa olejowa
Podaje olej z miski olejowej do elementów ciśnieniowych w układzie smarowania silnika.

Pompy wodne
Urządzenia służące do nawadniania, znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych jaki i w pracach rolniczych i budowlanych.

Primer i dźwignia ssania
Urządzenia, które ułatwiają rozruch zimnego silnika. W szczególności umożliwiają rozruch silnika po uzupełnianiu paliwa.

Promień skrętu
Promień lub średnica łuku jaki wykonują przednie koła przy maksymalnym skręcie kierownicą.

Prowadnica i łańcuch
To dwa elementy składające się na układ tnący pilarki łańcuchowej.

Przecinarki
Mocne, profesjonalne maszyny do najcięższych prac w asfalcie, cemencie oraz metalu.

Przekładnia kątowa
Przekładnia z kołami zębatymi, stożkowymi przenosząca napęd do układu tnącego pracującego równolegle do podłoża, umożliwia zmniejszenie prędkości obrotowej.

Powrót na górę

Q

Quick Fit system
System, który umożliwia szybką wymianę urządzenia tnącego na inne w kilka minut, bez użycia narzędzi.

Powrót na górę

R

Ready Start system
System, który automatycznie włącza i wyłącza automatyczne uruchamianie.

Reduktor
Przekładnia wykorzystywana do przekazywania ruchu obrotowego ze zmniejszeniem liczby obrotów (element napędzany ma mniejszą prędkość niż element napędzający).

Regulowany system kontroli prędkości
Pozwala na płynną zmianę prędkości jazdy kosiarki (dowolny zakres prędkości) dostosowując ją do rodzaju trawy.

Rev&Go
Opatentowany system szybkiego podłączania i odłączania przeznaczony do urządzenia Multimate, umożliwiający błyskawiczną zmianę akcesoriów bez użycia narzędzi.

Rozłupywarki do drewna
Rozłupywarki są specjalistycznymi maszynami przeznaczonymi do przygotowywania drewna opałowego: rozłupują pnie wzdłuż, umożliwiając ich dogodne pocięcie i dostosowanie do rozmiarów kominków czy pieców.

Rozdrabniacze gałęzi
Urządzenie przeznaczone do rozdrabniania i mielenia (gałęzi, liści i innych odpadów organicznych).

Powrót na górę

S

SA 8000
Międzynarodowa norma określającą odpowiedzialność społeczną organizacji. Certyfikat ten dowodzi: wysokich standardów bezpieczeństwa poszanowania praw człowieka, poszanowania praw pracowniczych, ochrony przed wyzyskiem nieletnich i higieny w miejscu pracy.

Sharp pro
Urządzenia dla użytkowników profesjonalnych przeznaczone do codziennej pracy. Wyróżniają się solidnością wykonania szczegółów, wysokimi parametrami pracy oraz maksymalną trwałością. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów gwarantujących utrzymanie wysokiej jakości również podczas najbardziej intensywnych prac np. w lesie, podczas oczyszczania nieużytków lub poszycia leśnego

Smarowniczka
Urządzenie, służące do dozowania smaru w przekładni.

Sprzęgło
Przekazuje moment obrotowy do układu tnącego, a także pozwala na pracę maszyny na biegu jałowym bez konieczności zatrzymywania silnika.

SRS Safety Release system
Innowacyjny system szybkiego rozłączania, który pozwala na błyskawiczne uwolnienie się od urządzenia, dzięki czemu operator zyskuje maksymalną ochronę i bezpieczeństwo pracy.

System antywibracyjny
System tłumiący drgania, który całkowicie izoluje uchwyt od reszty urządzenia dla maksymalnego komfortu operatora, nawet podczas długotrwałego użytkowania.

System kontroli bezpieczeństwa
System zastosowany w jednostce napędowej Multimate, wyłącza silnik natychmiast przy próbie odłączenia przystawki od jednostki napędowej.

Szerokość cięcia
Szerokość cięcia zależna od urządzenia tnącego maszyny, parametr określający wielkość w odniesieniu do obszaru cięcia.

Powrót na górę

T

Tłok
Ruchoma część, umieszczona wewnątrz cylindra i połączona z korbowodem przy pomocy sworznia, stanowi "ruchomą ścianę" komory spalania.

Tłumik z katalizatorem
Część układu wydechowego, która zmniejsza ilość zanieczyszczeń (tlenek węgla, węglowodory oraz tlenki azotu) obecnych w spalinach.

Total Stop system
System, który zatrzymuje silnik po zamknięciu przepływu wody.

Tough tech
Trwałe i niezawodne urządzenia zaprojektowane z myślą o intensywnej i częstej eksploatacji w gospodarstwach wiejskich, przeznaczone do ścinania trawy, okrzesywania i podkrzesywania drzew i krzewów, cięcia drewna opałowego, przeprowadzania prac irygacyjnych oraz zwalczania szkodników w uprawach. W urządzeniach tych zastosowano rozwiązania, które gwarantują ich wyjątkową trwałość oraz najwyższe parametry.

Traktorki ogrodowe
Kosiarki samojezdne idealne do pielęgnacji trawy w dużych ogrodach, parkach i innych miejskich terenach zielonych.

Transportery
Samobieżne pojazdy gąsienicowe służące do transportu ciężkich i dużych objętościowo ładunków, także po stromych zboczach i na nierównym terenie. Idealne do użytku w budownictwie oraz rolnictwie.

Trymery
Urządzenia stosowane do przycinania trawy w miejscach, do których nie dojedzie kosiarka czy traktorek ogrodowy (np. w pobliżu ścian, roślin ozdobnych, krzewów, klombów i ogrodzeń).

Powrót na górę

U

Uchwyty
System dźwigni, który umożliwia utrzymanie maszyny pod kontrolą.

Układ przeniesienia napędu
Układ, który przenosi moc generowaną przez silnik na koła.

Powrót na górę

V

Vibcut
System tłumienia drgań, który izoluje silnik od uchwytów i korpusu maszyny, co znacznie zmniejsza drgania przenoszone na użytkownika podczas pracy tak, aby zapewnić maksymalny komfort i łatwą obsługę.

Powrót na górę

W

Wał korbowy
Element mechanizmu korbowego, posiadający wykorbienie połączone z korbowodem umożliwiające przeniesienie mocy.

Wał odbioru Mocy (WOM)
Wał przekazujący napęd z pojazdu do napędzanego narzędzia.

Wertykulatory
Urządzenia służące do napowietrzania trawnika oraz usuwania z niego mchu i chwastów. Zabieg wertykulacji ułatwia dostęp powietrza i składników odżywczych do korzeni roślin.

Wirnik
Element, który obraca się wewnątrz stojana, napędzający maszyny elektryczne.

Wskaźnik poziomu oleju
W silnikach 4-suwowych, służy do sprawdzania poziomu (z zaznaczonym poziomem MIN i MAX).

Powrót na górę

Z

Zawór dekompresyjny
Zmniejszając ciśnienie wewnątrz cylindra, pozwala na łatwe i bezproblemowe uruchomienie silnika.

Zbiornik paliwa
Pojemnik wewnątrz urządzenia do przechowywania paliwa.

Powrót na górę

Szukaj


Formularz kontaktowy

Nie znalazłeś definicji, której szukałeś? Dodaj ją do słownika!

Wpisz poniżej definicję, którą chciałbyś dodać. Poinformujemy Cię kiedy zostanie ona umieszczona na naszej stronie!

* Obowiązkowe

Drukuj słownik

Drukowanie naszego słownika jest szybkie i proste:

Drukuj Cała strona

© 1996-2018 Victus Emak Sp.z o.o. - Member of Emak Group
ul. Karpia 37, 61-619 POZNAŃ - Tel. +48 (061) 823 83 69 - Fax +48 (061) 820 51 39
| legal notes | credits | biuro@victus.pl | all right reserved |