You Tube Oleo-Mac Facebook Oleo-Mac
SKLEP ONLINE

Drzewa

Ważne elementy ogrodu
 
Drzewa i krzewy, owocowe i dekoracyjne, stanowią ważny element każdego ogrodu, oferując upragniony cień i tworząc, zaciszne zakątki. Walory drzew i krzewów zimozielonych najbardziej doceniamy zimą, gdy w ogrodzie gama barw jest ograniczona. Drzewa żyją długo i głęboko się ukorzeniają. Dlatego ważne jest by wybrać dla nich odpowiednie miejsce, biorąc pod uwagę ich przyszłe rozmiary.

Jak wybrać odpowiednie drzewa i krzewy?

Dobrze jest na wstępie sporządzić listę gatunków odpowiednich dla danego podłoża. Pod uwagę należy wziąć wielkość drzewa, jego kształt i szybkość wzrostu, czy jest zimozielone czy też gubi liście na zimę, wymagania klimatyczne, wodne i glebowe, odporność na choroby, ilość produkowanych liści, owoców. Ważny jest też oczywiście wygląd drzewa: kwitnienie, kolor kory i liści, zarówno jesienią, jak i w innych porach roku.

Czy to wszystko?

Kiedy już mamy listę gatunków, które nas interesują dobrze jest odwiedzić pobliskie centra ogrodnicze i sprawdzić jakie rośliny oferują, zwracając uwagę na takie cechy, jak wygląd kwiatów, czas kwitnienia czy jesienne kolory - tak by podjąć ostateczną decyzję. Najlepiej, jeśli mamy okazję zobaczyć, kilkuletnie egzemplarze. Wtedy możemy przekonać się, jak wybrane przez nas rośliny będą wyglądały w przyszłości.

Kiedy sadzimy drzewa i krzewy?

Drzewa i krzewy liściaste gubiące liście na zimę,wszystkie drzewa owocowe i większość gatunków ozdobnych, należy sadzić wiosną lub jesienią. Drzewa zimozielone sadzi się od września do października lub od marca do kwietnia, kiedy ziemia jest wilgotna, lecz niezmarznięta. Drzewa iglaste to szczególny przypadek, powinny być sadzone w marcu lub kwietniu.

Jak sadzić drzewa?

Jeśli młoda roślina pochodzi ze szkółki, powinna być zasadzona na tej samej głębokości, na której rosła – punktem odniesienia jest tu ślad pozostawiony na korze przez ziemię. Przed zasadzeniem konieczne jest lekkie przycięcie końców gałązek. Ziemia nie powinna być zbyt wilgotna. Gdy już zostanie wybrane miejsce na nowe drzewo, należy umieścić roślinę w dołku i trzymając drzewko oraz palik zacząć wypełniać dołek ziemią (najlepiej robić to w dwie osoby). W razie potrzeby można potrząsać drzewkiem, aby ziemia wypełniła przestrzenie między korzeniami. Kiedy korzenie są już przykryte, należy wysypać nawóz i wyrównać ziemię widłami. Trzeba też zadbać, aby ziemia wokół drzewka nie była porośnięta trawą, a w razie potrzeby podlewać.

Czy wszystkie drzewa potrzebują palików?

Tak, wszystkie młode drzewka w pierwszym roku wzrostu muszą być podparte. Przed zasadzeniem drzewka należy umieścić w dołku zaostrzony palik drewniany lub plastikowy.

Jak podlewać drzewa?

Drzewka kupowane z gołymi korzeniami nie potrzebują zbyt wiele wody po zasadzeniu. Drzewka pochodzące z pojemników trzeba regularnie podlewać, dopóki nie zakorzenią się w nowej ziemi. W przypadku wysokich temperatur należy podlewać co dwa-trzy dni.

Gdzie sadzić a gdzie nie sadzić drzew?

Należy unikać szybko rosnących roślin w pobliżu domu, gdyż korzenie mogą uszkodzić ściany i fundamenty. Także wielki okaz rosnący przed domem może wyglądać nie na miejscu. W przypadku drzew rosnących w grupie odległość między nimi musi być 1,5 razy większa od sumy szerokości dwóch drzew. Trzeba też wziąć pod uwagę przepisy odnośnie sadzenia drzew przy granicy działki.

Kiedy przycinać?

Dobrym zwyczajem jest kontrolowanie wzrostu drzew i krzewów przynajmniej raz w roku. Nadmiernie wystające gałęzie mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli wychodzą poza naszą posiadłość. Ulistnienie większych drzew może być regulowane okresowym przycinaniem. Aby uzyskać równomierne rozłożenie gałęzi wokół pnia i właściwy wzrost wszerz, należy zadbać o kilka rzeczy. Rośliny wykazujące nadmierny wzrost muszą być odciążone przez lekkie podcinanie. Najpierw pozbywamy się gałęzi słabych, suchych lub uszkodzonych. Drzew iglastych zazwyczaj nie podcina się, chyba, że drzewo wypuści dwa czubki. Dobrze jest też usuwać niższe i martwe gałęzie starszych roślin, ucinając je zaraz przy pniu. Drzewa liściaste podcina się, gdy liście opadną, czyli od listopada do marca. Natomiast zimozielone drzewa w razie potrzeby podcina się w marcu lub kwietniu.

Kiedy trzeba wyciąć drzewo?

Jest wiele powodów, dla których wycinamy drzewa: wiek, choroba, nadmierny wzrost, złe miejsce. Jeśli drzewo jest bardzo duże i nie znamy się na tym, lepiej wezwać specjalistę. W przypadku drzew średniej wielkości dobrym sposobem jest przywiązanie liny – oczywiście dłuższej niż wysokość drzewa – do gałęzi skierowanej w stronę, w którą drzewo ma upaść. Przed całą operacją drzewo powinno mieć gałęzie przycięte najbardziej jak to możliwe. Potem za pomocą piły łańcuchowej należy zrobić klinowate nacięcie po stronie przeciwnej do kierunku upadku i położyć drzewo przez pociągnięcie liny. Najlepiej robić to w dwie osoby i ubrać się odpowiednio – strój zakrywający całe ciało, rękawice, mocne buty (najlepiej antyprzecięciowe) i oczywiście osłona twarzy chroniąca przed drzazgami i innymi odpadami. Zatyczki do uszu lub „słuchawki” pozwolą pracować w mniejszym hałasie.

Dlaczego piła łańcuchowa?

Do prac hobbystycznych, do podcinania, do przygotowywania drewna kominkowego, do przecinek i wycinania drzew oraz cięcia na krótsze odcinki. Same te przykłady świadczą o wszechstronności i różnorodności zastosowań pił.

Czy są trudne w eksploatacji?

Absolutnie nie, jeśli zapoznasz się z podstawowymi zasadami obsługi. Po pierwsze używaj sprzętu spokojnie, bez pośpiechu. Po drugie naucz się od początku, jak używać sprzętu bezpiecznie, jeśli nie masz znajomych specjalistów, którzy przekażą Ci jak w praktyce prawidłowo używać i dbać o sprzęt, skontaktuj się ze sprzedawcą. Dobry sprzedawca nie sprzeda maszyny, jeśli nie upewni się, że klient wie jak prawidłowo naciągnąć łańcuch czy jak poprawnie uruchamiać i trzymać maszynę podczas pracy. Oczywiście zawsze można skontaktować się z punktem dealerskim w celu ostrzenia łańcucha czy okresowych i posezonowych przeglądów.

Jaki model wybrać?

Wybór modelu zależy od typu pracy, intensywności i częstotliwości użytkowania. W ofercie jest szeroka gama modeli, zaczynając od pilarek elektrycznych zaprojektowanych do prac przydomowych, gdzie  liczy się lekkość, łatwość obsługi i cicha praca. Modele z silnikiem spalinowym o różnych mocach i długościach ostrza, zaprojektowane są do różnych zastosowań. Te z mniejszymi silnikami, wyposażone w rozwiązania umożliwiające łatwy rozruch są idealne do prac przydomowych i przygotowywania drewna kominkowego oraz do przecinania mniejszej i średniej wielkości pni drzew. Bardziej profesjonalne modele są stworzone do częstszych i bardziej wymagających zadań, takich jak ścinka oraz wycinanie średnich i większych drzew.

Czy są pilarki łańcuchowe do specjalnych zadań?

Występują specjalne pilarki łańcuchowe do okrzesywania, które są lekkie, poręczne, o zwartej budowie, a jednocześnie swoją mocą gwarantują szybkie i precyzyjne obcinanie gałęzi bez niszczenia drzew. Są wyposażone w specjalny uchwyt umożliwiający pracę jedną ręką.

Co gwarantuje bezpieczeństwo używania maszyn?

Pytaj zawsze o pilarki łańcuchowe ze specjalnym antyodbiciowym łańcuchem oraz wyposażone w system zapobiegający przypadkowym uruchomieniom maszyny i wbudowanym hamulcem łańcucha. Taki system jest zlokalizowany na czole pilarki i automatycznie zatrzymuję łańcuch, gdy dojdzie do nagłego zablokowania.

Jak uruchomić pilarkę?

Najbezpieczniejszym sposobem jest położenie pilarki na płaskim podłożu, upewniając się wcześniej czy łańcuch pilarki nie ma kontaktu z ziemią, betonem czy też kamieniami i  czy nie ma jakichkolwiek przeszkód w pobliżu. Potem należy umieścić stopę na tylnej części uchwytu pilarki i włączyć hamulec napędu łańcucha. Po wykonaniu tych czynności należy włączyć przycisk ssania. Kładąc drugą rękę na przednim uchwycie, pociągnąć linkę rozrusznika szybkim i długim ruchem. Gdy silnik zapali, zwolnić przycisk startu i po zwolnieniu hamulca napędu łańcucha "przegazować" kilka razy.

Jak działa okrzesywarka?

Poprzez prostą zamianę w kosie spalinowej głowicy tnącej na specjalny zestaw do okrzesywania otrzymujemy nową funkcję. Generalnie jest to mała piła łańcuchowa specjalnie przystosowana do okrzesywania. Dzięki długiemu teleskopowemu wysięgnikowi możliwa jest praca przy wysokich drzewach, stojąc pewnie na powierzchni ziemi bez potrzeby używania drabiny czy mechanicznych podnośników. Specjalny profil zapobiega możliwości wystąpienia efektu odbicia, dlatego też gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo.

Jeszcze kilka uwag, z którymi powinno się zapoznać na początku.

Warto wliczyć w cenę zakupu pilarki odzież ochronną i i dopiero potem uczyć się obsługiwać maszynę. Antyprzecięciowa kurtka, spodnie czy buty, kask, okulary ochronne, ochronniki słuchu powinny być traktowane jako podstawowe wyposażenie.
© 1996-2018 Victus Emak Sp.z o.o. - Member of Emak Group
ul. Karpia 37, 61-619 POZNAŃ - Tel. +48 (061) 823 83 69 - Fax +48 (061) 820 51 39
| legal notes | credits | biuro@victus.pl | all right reserved |