You Tube Oleo-Mac Facebook Oleo-Mac
SKLEP ONLINE

Trawnik

Zielony dywan
 
Któż nie chciałby miękkiego, gęstego, intensywnie zielonego dywanu, na tle którego rosną kwiaty i drzewa? Nie ma nic lepszego przed domem w ciepłe letnie dni, ponieważ, w przeciwieństwie do sztucznych nawierzchni, trawa nie nagrzewa się od słońca. Trawnik, zielona powierzchnia, która dla nieuważnego obserwatora wydaje się czymś naturalnym, w rzeczywistości wymaga ciągłej troski i uwagi, podobnie jak uprawa kwiatów czy innych roślin. Trzeba walczyć zarówno z suszą (podlewając, gdy jest taka potrzeba), jak i z nadmiernymi opadami deszczu (za pomocą właściwego drenażu) oraz z panoszącymi się chwastami. Należy też unikać wydeptywania ścieżek. Technicznie rzecz biorąc są różne rodzaje trawników. Biorąc pod uwagę ich przeznaczanie wyróżniamy trzy: łąkowe (do wypasu zwierząt, z chwastami i szerokolistną trawą, niezbyt atrakcyjne), sportowo-rekreacyjne (do piłki nożnej, tenisa, zabaw) oraz trawniki ozdobne (do ogrodów). Na ostatnie dwa przeznaczona jest wyłącznie trawa z wyselekcjonowanymi odmianami, o gęstej, zwartej darni.

Kiedy siać trawę?

Najlepszym okresem jest wrzesień. Ale także wiosną, w okresie marzec-kwiecień.

Co najpierw?

Przede wszystkim, jeśli na danym terenie często gromadzi się woda (np. gdy ziemia ma dużo gliny) najpierw trzeba zastosować odpowiedni drenaż, a potem dobrze użyźnić ziemię nawozem i usunąć wszelkie chwasty.

Co siać?

Nasiona traw sprzedawane są w postaci mieszanek. Aby ocenić jaka mieszanka jest dla nas najlepsza, trzeba zastanowić się jak będziemy trawnik użytkować, czy będzie to trawnik rekreacyjny, czy też trawnik ozdobny, reprezentacyjny. Na trawniki w miejscach zacienionych należy kupić odpowiednią mieszankę traw, która będzie znosić słabe nasłonecznienie.

Jak siać?

W bezwietrzny dzień, kiedy gleba jest lekko wilgotna, należy zagrabić uprzednio przekopany i pozbawiony kamieni i chwastów teren. Zazwyczaj na jeden metr kwadratowy powierzchni potrzeba 20-30 gram nasion, 1 kg wystarcza na ok. 30-40m2 Najlepiej skorzystać z instrukcji podanej na opakowaniu. Aby ułatwić równy wysiew nasion, można podzielić obszar na równe części za pomocą linki i starać się, aby na każdą wysiać podobną ilość nasion. Nasiona powinny być lekko przykryte ziemią przez ostrożne zagrabienie. Ptaki odstraszamy przez umieszczenie pasków folii aluminiowej lub białych skrawków materiału na obsianej powierzchni.

Czy trawnik z rolki jest dobrym rozwiązaniem?

Takie rozwiązanie jest również godne polecenia, niestety wiąże się z wyższymi kosztami i wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Trawniki z rolki rozkładamy wiosną lub we wrześniu tak, aby murawa mogła zakorzenić się przed nadejściem chłodów.

Kiedy nawozić?

Należy pamiętać, że nawożenie trawnika jest tak samo ważne, jak innych roślin w ogrodzie. Zabieg ten wykonujemy wiosną, tak, aby utrzymać dobre tempo wzrostu na początku sezonu wegetacyjnego. Należy używać odpowiednich nawozów z wysoką zawartością azotu, które mają za zadanie przywrócić gęstość i soczystą zieleń trawnikom zniszczonym przez intensywne użytkowanie.

Jak nawozić?

Nawozy dostępne są w postaci granulowanej lub w płynie. Nawozy granulowane rozsypuje się ręcznie lub za pomocą specjalnych siewników. Nawozy płynne stosujemy przy użyciu opryskiwacza, nawóz najpierw rozpuszcza się w wodzie, a następnie rozpyla go na powierzchni trawnika.

Jak ocenić wygląd trawnika?

Przede wszystkim liczy się jednolita barwa trawnika, którą trudno osiągnąć, jeśli teren jest nierówny. Ważna jest też gęstość, czyli liczba źdźbeł trawy przypadająca na określoną powierzchnię, naturalnie również gładkość, na powierzchni nie powinno być wyróżniających się kęp trawy. Istotny jest brak (lub niewielka ilość) chwastów. Obecność mchu jest sygnałem świadczącym o niezbyt dobrej kondycji trawnika. Mech często pojawia się na terenach o kwaśnej ziemi, w miejscach wilgotnych i zacienionych. Mech zwalczany specjalnymi środkami (np. Pokon nawóz do Trawników Anty-Mech). Jeśli gleba jest kwaśna stosujemy wapno węglanowe, najlepiej granulowane.

Co zagraża trawnikowi?

W trawie mogą występować różnego rodzaju mchy, są to rośliny wieloletnie rosnące na ubogich lub zbyt mokrych terenach. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko za pomocą zarodników. Różne rodzaje mchów ograniczają dostęp tlenu do korzeni trawy, hamując jej wzrost. Aby zapobiec narastaniu mchu dobrze jest raz-dwa razy w roku „przeczesywać” trawnik metalowymi grabiami i nie dopuszczać do zbytniej wilgotności trawnika. Ekspansywne chwasty, takie jak perz, skrzyp czy chwastnica jednostronna zakłócają jednolitość trawnika, podobnie jak małe kupki ziemi produkowane przez dżdżownice (można się ich pozbyć przez grabienie od czasu do czasu). Chwasty zwalczamy herbicydami przeznaczonymi specjalnie do trawników. Grzyby Fusarium powodują żółte plamy, niszczą trawę, a czasami wywołują białą pleśń, w tym wypadku konieczne jest zastosowanie specjalnego fungicydu.

Jak dbać o trawnik?

Aby trawnik wyglądał dobrze i miał intensywny zielony kolor, musi być stale koszony, wałowany i napowietrzany. Co więcej, należy go często sprzątać, grabić, wyrywać chwasty i sprawdzać, czy nie ma pasożytów i grzybów. Trzeba też interweniować w przypadku śladów zużycia od deptania, łysych placów czy sfilcowania darni.

Kiedy i jak często kosić?

Trawnik musi być regularnie koszony, poczynając od wiosny. Poza zapewnieniem jednolitości powierzchni, przez usuwanie niewielkiej ilości za jednym razem, unika się poddawania trawy stresowi i usuwa stare lub zniszczone tkanki. W zasadzie oznacza to koszenie raz w tygodniu.

Jak kosić?

Ścinanie trawy jest pracą pielęgnacyjną o najwyższej wadze, ważniejszą nawet od przycinania roślin. Należy unikać koszenia, gdy trawa jest bardzo mokra. Również cięcie bardzo nisko, prawie na poziomie gruntu, osłabia trawnik. Radzi się, by kosić pasami, posuwając się tam i z powrotem, tak by ostrze pracowało tylko w połowie – to znaczy połowa kosiarki powinna jechać na wysokiej trawie, a druga część po już skoszonej trawie. W ten sposób silnik nie jest przeciążony, a i wysiłek osoby pchającej kosiarkę jest mniejszy. Gdy jest sucho najlepiej zostawić ściętą trawę na trawniku – pod warunkiem, że trawnik jest wolny od chwastów. Kosiarki i traktorki pomagają w wygodnym i dokładnym koszeniu. Wystarczy wybrać model odpowiedni do potrzeb.

Jak uzyskać idealnie skoszony trawnik?

Przede wszystkim należy używać maszyn z dobrze naostrzonymi nożami i zwracać uwagę na odpowiednią wysokość koszenia: 3 cm wiosną/jesienią i 5 cm latem. Trzeba uważać, aby nie przycinać za nisko: jeśli od ostatniego koszenia minęło dużo czasu, należy unikać ścinania więcej niż połowy całkowitej długości źdźbła. Aby uzyskać idealne przycięcie najlepiej unikać koszenia, gdy jest wilgotno lub mokro, należy zmieniać kierunek koszenia od czasu do czasu. Jednak najważniejsza jest regularność: nic bardziej nie szkodzi trawnikowi niż nieregularne i drastyczne koszenie.

Czy powinno się podlewać trawę każdego dnia?

Dobre nawadnianie niekoniecznie oznacza częste podlewanie. Dla przykładu, często błędnie uważa się, że korzystne jest podlewanie w suchych okresach – w rzeczywistości to jedynie pobudza do wzrostu korzenie w górnej warstwie gleby, wystawiając trawnik na ryzyko wysuszenia i spalenia przez słońce. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewać trawę co 4-5 dni, ale obficie, tak by woda przeniknęła do głębszych warstw gleby. Niemniej przy pierwszych oznakach przebarwień lub więdnięcia, należy trawę intensywnie podlać. Podlewamy rano lub wieczorem, nigdy w pełnym słońcu.

Dlaczego powinno się napowietrzać trawnik?

Trawa potrzebuje do wzrostu światła i tlenu. Zbita, sucha powierzchnia nie pozwala glebie absorbować wystarczającej ilości wilgoci i hamuje wymianę gazów i składników odżywczych. Aby uniknąć tych problemów, trawnik powinien być napowietrzany przynajmniej raz w roku (przed zimą). Najlepiej używać do tego celu specjalnych aeratorów wyposażonych w szpikulce dziurkujące glebę, w ten sposób umożliwiając wodzie i składnikom odżywczym łatwe przenikanie w dół do korzeni.

Kosa spalinowa, kosiarka czy traktorek ogrodowy?

Wybór odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji trawnika zależy głównie od wielkości terenu, ale nie tylko. Oczywiste jest, że dla terenów większych niż 2000-2500 m² doradzany jest traktorek ogrodowy, ale siła przyzwyczajenia i przyjemność czerpana z ruchu na świeżym powietrzu podczas koszenia własnego trawnika może sprawić, że lepszym wyborem będzie kosiarka.
 Z drugiej strony kosy spalinowe są szczególnie polecane do małej i średniej wielkości terenów (do 300 m²), ale ze względu na ich wszechstronność mogą być używane także do przycinania w trudno dostępnych miejscach, usuwania zarośli czy wycinania krzewów. Poprzez proste zamontowanie w miejsce głowicy z żyłką innych narządzi tnących można pracować na  nierównym czy trudno dostępnym terenie zarośniętym drzewami i krzewami ozdobnymi, gdzie kosiarka czy traktorek nie poradziłyby sobie.
 

Kosiarka elektryczna, pchana czy samojezdna?

Kosiarka jako najbardziej rozpowszechnione urządzenie ogrodowe występuje w wielu wariantach, aby spełnić wszelkie potrzeby użytkowników. Dla małych terenów przeznaczone są kosiarki z elektrycznym napędem z korpusem ze stali lub z tworzyw sztucznych, który jest szczególnie ceniony ze względu na lekkość. Kosiarki spalinowe pchane są preferowane w przypadku nieco większych terenów, natomiast kosiarki spalinowe z napędem polecane są do dużych ogrodów lub do pochyłych czy nierównych terenów. Z kosiarką spalinową możliwa jest praca na powierzchni do 1200 m², w przypadku kosiarek z napędem - nawet do 2000 m².

Jakie parametry powinny być wzięta pod uwagę?

Poza warunkami wynikającymi z wielkości i ukształtowania terenu powinno się wziąć pod uwagę typ silnika (elektryczny czy spalinowy), sposób napędzania, sposób regulacji wysokości cięcia (niezależnie każde koło lub jedna centralna regulacja), regulację prędkości napędu w zależności od typu trawnika i pochylenia terenu, pojemność zbiornika na ściętą trawę zapewniająca długotrwałą pracę bez koniecznych przerw. Hamulec noża jest ważny ze względu na bezpieczeństwo, ponieważ zatrzymuję ostrze nawet gdy silnik jest włączony. Łożyskowane koła gwarantują łatwe przemieszczanie kosiarki po nierównym terenie. Regulowana wysokość uchwytów kosiarki pozwala na pracę z kosiarką osobom o różnym wzroście, np. całej rodzinie. Kosiarki spalinowe oferują także różne funkcje koszenia takie jak:  zbieranie do kosza, rozdrabniane, wyrzut boczny, wyrzut tylny. Praca kosiarką ogrodową jest doskonałym ćwiczeniem dla organizmu, ale przy terenie powyżej 2000  m² zalecane jest używanie traktorków ogrodowych: szerokość cięcia jest zazwyczaj o połowę większa od szerokości cięcia kosiarki, a w dodatku prędkość koszenie jest podwojona. W wyniku tego czas potrzebny do skoszenia terenu zmniejsza się o połowę. Nieznaczne promienie skrętu  wpływają na łatwe manewrowanie traktorkiem nawet w przypadku terenów zadrzewionych czy porośniętych krzewami ozdobnymi.
 

Jak wybrać odpowiedni traktorek?

Podstawowymi czynnikami w wyborze traktorka są: moc silnika, konstrukcja traktorka, łatwy dostęp do wszystkich dźwigni sterujących, wygodna konstrukcja siedzenia i szybkość reagowania. Najlepszym sposobem jest przetestowanie traktorka w celu sprawdzenia łatwości prowadzenie, ścinania trawy, zawracania i przetestowania przekładni – mechanicznej lub hydrostatycznej, która pozwala na zmianę biegów używając tylko jednego pedału. Trzeba także określić czy preferujemy boczny wyrzut ściętej trawy, czy chcemy zbierać trawę do zbiornika albo czy jest możliwość zamontowania zestawu do mielenia ściętej trawy. Najlepiej wyposażone modele posiadają sygnalizator zapełnienia zbiornika na ściętą trawę, nachodzące na siebie ostrza tnące czy też deskę rozdzielczą ze wskaźnikami pozwalającymi na pełne kontrolowanie pracy maszyny.

Kosa spalinowa, wygoda i wszechstronność

To urządzenie obrazuje ewolucję starożytnej kosy, używanej w ten sam sposób, a wyposażonej w ramę z silnikiem, uchwyty sterujące, długi wałek przenoszący napęd do narzędzia tnącego, zamontowanego na końcu wałka wyposażonego zwykle w głowicę żyłkową. Kosa jest idealna do ścinania trawy, prac wykończeniowych w ogrodzie, ale także, dzięki możliwości montowania tarcz tnących plastikowych lub metalowych, możliwe jest używanie jej w profesjonalnych zajęciach, takich jak oczyszczanie i rewitalizacja terenów poprzez usunięcie krzewów, trzcin, jeżyn, zarośli, a nawet małych drzew. Do pracy w trudnych warunkach (na skarpach czy w rowach) są także modele plecakowe . A co do pracy przy domu? Kosy do prac przydomowych, takich jak np. przycinanie nieskoszonej trawy przy krawężnikach, nazywane są także przycinarkami, dla podkreślenia ich małej wagi i precyzji działania. Mogą być napędzane silnikiem elektrycznym, są bardzo ciche w eksploatacji, lekkie i łatwe w uruchamianiu, ale za to ograniczone długością przewodu elektrycznego. Mogą też być napędzane silnikiem spalinowym: mocniejsze i bardziej wszechstronne, bardziej wydajne i kompletnie niezależne od zasilania prądem elektrycznym. Starter i dźwignia ssania są bardzo użytecznymi przyciskami eliminującymi ryzyko zalania silnika i gwarantują łatwy rozruch, nawet podczas długiego okresu nieużywania urządzenia. Dobre przycinarki mają także łatwy dostęp do filtra powietrza, bez konieczności używania specjalnych narzędzi. Dla bezpieczeństwa podczas pracy kosami zawsze używaj odpowiedniego obuwia,( najlepiej antyprzecięciowego) spodni, okularów ochronnych  i osłon twarzy.
© 1996-2018 Victus Emak Sp.z o.o. - Member of Emak Group
ul. Karpia 37, 61-619 POZNAŃ - Tel. +48 (061) 823 83 69 - Fax +48 (061) 820 51 39
| legal notes | credits | biuro@victus.pl | all right reserved |