You Tube Oleo-Mac Facebook Oleo-Mac
SKLEP ONLINE

Żywopłoty

Naturalne ogrodzenia

Dlaczego żywopłot?

Zamiast płotu czy bramy możemy zastosować “żywe” ogrodzenia z roślin. Wprowadzają one do ogrodu kolejny naturalny element dekoracyjny, jednocześnie zwiększając ilość zieleni i definiując granice.

Jak stworzyć swój własny, niepowtarzalny żywopłot?

Żywopłoty kształtowane w sposób twórczy, bez zbyt surowej regularności tworzącej zimne i pozbawione wdzięku bariery, mogą być najbardziej zdumiewającymi elementami żywej architektury. Nawet w przypadku prosto przyciętych żywopłotów można użyć trochę wyobraźni. Wystarczy połączyć kilka gatunków roślin albo nawet różne odmiany jednego gatunku (na przykład ostrokrzew o zielonych i wielokolorowych liściach), by uzyskać różnorodność ulistnienia pozwalającą do stworzenia czegoś unikalnego.

Jak wybrać rośliny na żywopłot?

Oczywiście wyboru należy dokonać przede wszystkim spośród roślin odpowiednich do lokalnego klimatu i warunków panujących w ogrodzie. W miarę możliwości powinno się też wybierać rośliny posiadające więcej niż jedną atrakcyjną cechę, na przykład mające piękne kwiaty latem, a jesienią jagody albo atrakcyjne wiecznie zielone liście. Aby uniknąć monotonii żywopłotu złożonego z jednej rośliny, można wybrać niewielkie i giętkie krzewy z lekko zakrzywionymi gałązkami. Jakie rośliny są odpowiednie do żywopłotów? Idealne są rośliny zimozielone, gdyż nie zmieniają kształtu i pozostają zielone w czasie zimy. Na północy Europy szczególnie nadają się do tego cis i ostrokrzew, dające bardzo gęste żywopłoty, których nie trzeba przycinać częściej niż raz w roku. Rośliny cechujące się obfitym przyrostem, takie jak ligustr i laurowiśnia, także są często stosowane, ale trzeba je przycinać kilka razy w roku, aby wyglądały schludnie i aby żywopłot był gęsty. Popularny jest berberys czy bukszpan. Także iglaki nadają się na żywopłoty: np. różne odmiany żywotników czy też cyprysik lawsona (chamaecyparis lawsoniana), które rosną pionowo i tworzą zwarty, mocny żywopłot.

Czy drzewa nadają się na żywopłot?

Powszechnie stosowane są krzewy i drzewa liściaste, zwłaszcza buki i graby, na których brązowe i żółte liście utrzymują się przez całą zimę, aż do wiosny. Drzewa mogą stworzyć ogromne żywopłoty i służyć jako osłona od wiatru, spełniając tę funkcję dużo lepiej niż mur czy płot, gdyż podmuchy wiatru mogą przechodzić między gałęziami, gdzie są spowalniane.

Kiedy zasadzić żywopłot?

Żywopłoty złożone z roślin liściastych można sadzić wiosną i jesienią w okresie bezlistnym, natomiast te składające się z roślin zimozielonych powinny być zakładane w wrześniu lub w kwietniu, kiedy ziemia jest ciepła.

Jak sadzić?

Należy wykopać rów o szerokości 60 cm i wsypać na jego dno wysuszony nawóz naturalny (obornik) i przykryć bardzo żyzną ziemią. Około dziesięciu dni przed sadzeniem zastosować nawóz do żywopłotów lub superfosfat. Następnie należy wykopać dołki odpowiednio duże, by zmieściły się w nich całe korzenie wraz z otaczającą je ziemią. Rośliny należy umieścić w ziemi na odpowiedniej głębokości. Aby ochronić młody żywopłot przed wiatrem należy otoczyć rośliny słupkami, a między nimi rozciągnąć drut lub taśmę.

Jak dbać o żywopłot?

Wiosną żywopłot wymaga nawozu, który należy rozprowadzić równomiernie wokół roślin. Nawożenie należy powtórzyć na początku lata, podlewając wcześniej, jeśli ziemia jest sucha i wyściółkować, aby zatrzymać wilgoć także w suchych okresach.

Kiedy przycinać?

Jeśli żywopłot nie ma przybrać żadnego określonego kształtu, wystarczy po zasadzeniu przyciąć młode rośliny o jedną trzecią. Po tym należy przycinać je raz w roku po kwitnieniu. Żywopłoty, które mają mieć określony kształt, muszą być przycięte do połowy wysokości zaraz po zasadzeniu, a potem dwa-trzy razy w roku. Czas, w którym się przycina i stosowane metody zależą od rodzaju krzewu. Na przykład można stworzyć pilastry, kule czy okienka w żywopłocie, które także wyzwalają grę światła i cienia. Mechaniczne nożyce do żywopłotów są bardzo przydatne, zwłaszcza, jeśli roślinność jest delikatna.

Inne wskazówki

Cis toleruje drastyczne przycinanie lepiej niż większość krzewów iglastych. Można odświeżyć krzew albo zmniejszyć go przez obcięcie gałęzi aż do głównego pnia. Szybciej rosnące gałęzie trzeba przycinać, nie czekając na cięcie całego żywopłotu. Aby utworzyć gęsty żywopłot, młode krzewy należy przycinać regularnie, aby się rozkrzewiły u podstawy, nawet jeśli przez to opóźni się czas, kiedy żywopłot osiągnie pożądaną wysokość. Efekt będzie dużo lepszy.

Kiedy potrzebne są nożyce do żywopłotu?

Nożyce do żywopłotu z elektrycznym lub spalinowym silnikiem są niezbędne do przycinania i pielęgnacji różnej wielkości żywopłotów. Elektryczne są poręczne, lekkie i ciche, idealnie pasujące do żywopłotów z cienkimi gałązkami i zlokalizowanych w pobliżu źródła prądu. Spalinowe, wyposażone w dwusuwowe silniki i dłuższe ostrze, są przystosowane do cięższych prac i bardziej zarośniętych żywopłotów (z dużą ilością liści lub grubszymi gałązkami).

Jaki sprzęt wybrać?

Ważne jest, aby ostrze tnące było wysokiej jakości, gwarantując dokładne cięcie, co jest ważne zarówno ze względów estetycznych, jak i dla kondycji żywopłotu. Rozwiązania techniczne, takie jak starter i dźwignia ssania umożliwiają łatwy rozruch za każdym razem, nawet po długim nieużywaniu sprzętu, modele z automatycznym hamulcem ostrzy (w czasie krótszym niż sekunda), charakteryzują się łatwą eksploatacją. Uchwyt, który można obracać o 180°, jest bardzo użyteczny do pracy przy ścianach. 

Kosy wielofunkcyjne, użyteczne i ekonomiczne

Na rynku dostępne są kosy wielofunkcyjne. Jedna maszyna wyposażona w głowicę tnącą lub tarczę, wymieniana w razie potrzeby. Niski koszt maszyny do wielu zadań.

Jak przekształcić kosę w regulowane nożyce do żywopłotu?

Idea wielofunkcjonalności przycinarek to łatwość zmiany funkcji maszyny poprzez zmianę narzędzia tnącego bez użycia innych, specjalnych narzędzi. Poprzez łatwą wymianę głowicy tnącej na ostrze nożyc można uzyskać praktyczną i wysokiej  jakości maszynę do pracy przy dużych i wysokich żywopłotach.

Co to są regulowane nożyce do żywopłotu?

Jest to kosa z zamontowanym specjalnym systemem tnącym. Dzięki sporej długości wałka przenoszącego napęd w kosie oraz możliwości zmiany położenia kąta listwy tnącej w zakresie do 270° w stosunku do osi wysięgnika można przycinać wysokie żywopłoty z poziomu gruntu. Łatwą nią przycinać górne części żywopłotów, w najlepszych modelach listwa tnąca może być regulowana na kilka pośrednich pozycji, co zapewnia maksymalną użyteczność.

Czy nożyce do żywopłotu są prostym narzędziem?

Łatwość rozruchu, prosta obsługa i konserwacja, do tego poręczność i mała waga tworzą z tych maszyn idealne urządzenia, zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych ogrodników.

Czy nożyce do żywopłotu są bezpieczne?

Urządzenia są bardzo bezpieczne, należy tylko zawsze używać profesjonalnych rękawic sięgających powyżej nadgarstków, okularów ochronnych czy nawet lepiej osłon twarzy. Odpowiednie obuwie, najlepiej antyprzecięciowe, pozwoli na zajęcie odpowiedniej pozycji i zapewni lepszą równowagę przy precyzyjnym wykonywaniu pracy. Nie powinniśmy także zapomnieć o reszcie odzieży ochronnej. Dostępne są kurtki, spodnie i fartuchy, które są bardzo wygodne, a zarazem odporne na przecięcia. Ważne jest także, aby odizolować się od hałasu, co zwiększa koncentrację i ogranicza stres podczas pracy. Dlatego też warto używać ochronników słuchu albo zatyczek do uszu, które są dostarczane przez producentów nożyc do żywopłotu lub dostępne w sklepach z takim sprzętem.
© 1996-2018 Victus Emak Sp.z o.o. - Member of Emak Group
ul. Karpia 37, 61-619 POZNAŃ - Tel. +48 (061) 823 83 69 - Fax +48 (061) 820 51 39
| legal notes | credits | biuro@victus.pl | all right reserved |